Praktické informace

Kubánci jsou vůči cizincům obecně vstřícní a pohostinní, jsou milí a pohodoví. Mají rádi posezení se známými a rodina je pro ně to nejdůležitější. Většinou jsou pozitivně naladěni a rádi si dělají legraci sami ze sebe. Kubánci si uvědomují, že v minulosti jim bylo hůře a že to s nimi není tak špatné v porovnání s jižní a střední Amerikou. Žijí na krásném místě.

O Kubáncích je známé, že se umí dobře bavit jak návštevou nočního klubu, koncertu, tak sportováním (nejoblíbenější sport na ostrově je bezkonkurenčně baseball).

Vetšina Kubánců je gramotná – umí číst a psát – na rozdíl od velké části zemí Latinské Ameriky. I když úroveň vzdělávání je poměrně nízká – chybí základní vybavení škol a výuka je zaměřena na propagaci vládnoucí strany – mají k ní přístup všichni zdarma, stejně jako ke zdravotnictví, které je na vyšší úrovni. Kuba má jednu z nejnižších dětských úmrtností na kontinentě. Lékaři, v porovnání se svými kolegy z dalších zemí třetího světa, jsou velmi dobře vystudovanými profesionály, nepomáhají jen na Kubě, ale i v sousedních zemích. I když vybavení a technický stav běžných nemocnic je průměrný, cizinci jsou však ošetrováni v kvalitní nemocnici „Clinica Central Cira García“.

Ošetrení není poskytováno bezplatně, za konzultaci praktického lékaře se platí 25 CUC. Ve větších turistických střediscích jsou nemocnice pro cizince podobné. Při cestách na Kubu není vyžadováno žádné očkování. Léky jsou v mnoha případech dostupné v lékárně výše uvedené nemocnice pro cizince.

Bežný kubánský občan má s koupí léků velké problémy. V lékárnách téměř nic není dostupné nebo se jedná o tzv. „podpultové zboží“. Od 1. 5. 2010 jsou zahraniční návštěvníci povinni uzavřít před vstupem do země zdravotní pojištení na celou dobu pobytu, aby mohla být zajištěna rychlá a odborná péče.

Na Kubě se nedoporučuje konzumovat nebalenou vodu. Pokud by nebyla jiná možnost, tak vodu nechte projít varem. Doporučuji přibalit do lékárničky základní potřebné léky, ale při zodpovědném přístupu se podle mého názoru nemůže nic závažnějšího přihodit.

Kuba je poměrně bezpečná destinace, díky sousedským vztahům mezi Kubánci, kriminalita tu není tak vysoká, i když je třeba dát si pozor na kapsáře kteří se pohybují především v méně přehledných oblastech města a v turistických zónách.

Co rozhodně na Kubě platí pro zachování bezpečnosti – nebýt výstřední.

K Vaší cestě na Kubu, budete potřebovat turistické vízum, které stojí 750,- Kč a bude vám vystaveno na kubánském velvyslanectví na počkání (platí 30 dní v kuse od doby co vstoupíte na kubánské území. Musíte vycestovat do 6 měsíců od vyřízení víza).

Kromě turistického víza budete potřebovat platný cestovní pas, který bude platit ještě minimálně půl roku od vstupu na Kubu.

Při odletu z Kuby je povinností zaplatit odletovou taxu 25 CUC (01.05.15 - JIŽ NEPLATÍ). Platí se ve speciálním okénku po odbavení, kde vám na palubní lístek přilepí kolek, bez kterého vás nepustí do odletové haly.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU NEWSLETTERU