MĚNA

Na Kubě existují dvě oficiální měny: Peso Convertible (CUC) a Peso Nacional (CUP), CUC je tzv. „turistická měna“, většina obchodů prodává zboží za CUC. Řadový Kubánec však nemá legální možnost, jak si CUC vydělat. Ale může je směnit v bance za CUP. V obchodech se za CUP dostanou pouze přídělové potraviny (v omezené míře) i technické výrobky kubánské produkce. Za CUP je také zelenina a ovoce na tržišti a vstup do kina. Kurz: 1 CUC = 25 CUP. Za CUC se prodávají potraviny, oblečení, domácí potřeby a další spotřební zboží v devizových obchodech.

Je možné používat i euro, které je zavedeno pouze v izolovaných turistických centrech. Cestující musí počítat s tím, že přepočet proběhne na CUC a nazpět se vrací v CUC. Do konce října 2004 se na Kubě používal k platbám americký dolar (USD), který byl stažen z oběhu a nahrazen CUC. Pokud nyní někdo chce v bance vyměnit bankovky USD za CUC, je mu účtován 10% „antiimperialistický poplatek“.

Peníze se zásadně mění v bankách, hotelech a směnárnách s označením CADECA (Casa de Cambio), nikoliv u osob na ulici. Na Kubě nejsou přijímány žádné šeky nebo kreditní karty vystavené americkými bankami. Běžný účet v hotelu i nákupy je třeba hradit v CUC v hotovosti. Někde přijímají i platební karty, především VISA. Možnost vyměnit peníze je mimo Havanu a Varadero velmi omezena.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU NEWSLETTERU